W dzisiejszych czasach towarzyszy nam ciągły stres i niezdrowa „pogoń”. Nowoczesny świat pozbawia nas konieczności wysiłku fizycznego; mamy przecież komputery – większość spraw załatwią za nas. Wciąż jednak są grupy społeczne, które twierdzą, że sport jest istotnym elementem życia i poddają się wysiłkom fizycznym oraz takie, dla których sport jest praktycznie całym światem. Jak jest w Polsce? Czy mimo obecnego stresu i pogoni, wykazujemy zainteresowanie sportem? 

zakłady sportowy sport w Polsce

Najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce

Nie ma wątpliwości, że do najważniejszej polskiej dyscypliny sportowej zaliczyć można piłkę nożną, której organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej. Tę dyscyplinę sportową zaczęto uprawiać prawdopodobnie już w połowie lat 80. XIX wieku. Obecnie w Polsce działa aż 5700 klubów piłkarskich, grających na dziewięciu poziomach ligowych. Oprócz ludzi, spore zainteresowanie piłką nożną mają firmy bukmacherskie, które wystawiają tysiące zakładów na tą dyscyplinę sportową dziennie. Niektórzy ludzie nigdy nie słyszeli o zakładach sportowy, a tym bardziej nie wiedzą czy typowanie meczy jest bezpiecznie. W 2019r. zainteresowanie tym sportem deklarowało aż 70% polskiego społeczeństwa – o 7 punktów procentowych więcej niż w poprzednim roku. Piłka nożna jest także popularną dyscypliną uprawianą czynnie – duży procent społeczeństwa (szczególnie mężczyzn) deklaruje, że amatorsko gra w piłkę nożną. 

Czy oprócz piłki nożnej, Polacy interesują się także innymi sportami?

Kolejną popularną dyscypliną sportową w naszym kraju jest piłka siatkowa, której pierwszy mecz rozegrał się w 1919r. w Warszawie. Dodatkowo – jest to taka dyscyplina, na której odnieśliśmy spory sukces. W 2012r. reprezentacja Polski w piłce siatkowej wygrała Ligę Światową.

Z badań wynika, że chętnie oglądane są także sporty żużlowe, siatkówka, tenis oraz MMA, a do popularnych dyscyplin sportowych uprawianych zimą, zaliczyć możemy skoki narciarskie, organizowane przez Polski Związek Narciarski. Oprócz samego uprawiania sportu, Polacy coraz chętniej korzystają z zakładów bukmacherskich na dyscypliny sportowe, naszym ulubionym wyborem jest tu akurat siatkówka, więc uważamy że warto wiedzieć jak obstawiać siatkówkę u bukmachera z tego powodu, że jest to dość łatwy sposób na dorobienie sobie do domowego budżetu, przy okazji oglądania naszego ulubionego sportu. Wracając jednak do tematyki siatkówki, jest to jeden z bardziej popularnych sportów w Polsce, w którym z resztą nasza reprezentacja osiąga masę sukcesów.

futbol w polska sportowe zakłady

Częściej oglądamy czy uprawiamy sport?

Zdarza się, że zainteresowanie sportem ogranicza się do siedzenia przed telewizorem i oglądania rozgrywek. Jak często angażujemy się w aktywność fizyczną czynnie? WHO uznało za minimalny poziom aktywności fizycznej zasadę 3×30 – w Polsce trzy razy w tygodniu sport uprawia 30% społeczeństwa – to więcej, niż w poprzednich latach, jednak wciąż bardzo mało…

Jogging – kiełkujący trend czy popularny sport w Polsce?

W ostatnim czasie na wielu półkach sklepowych, bądź gazetkach jesteśmy w stanie zauważyć duże ilości sprzętu do biegania (termoaktywne spodnie, bluzy, softshelle etc.) co oznacza, że duże marki widzą że jest zapotrzebowanie na takie produkty. A skoro w ,,mainstreamie” występują takie rzeczy, to oznacza że musi być to popularne.

Oczywiście nie można na ten moment przyrównać popularności biegania do “piłki nożnej” no ale takie porówanie z resztą nie miałoby sensu, ponieważ oglądanie sportu a faktyczne uprawianie go, to dwa osobne tematy, które nawet stać obok siebie nie powinny. Jednak jeśli chodzi o popularność samego sportu, wystarczy wyjść z domu i w godzinach wczesnoporannych (bądź wieczornych) zajrzeć do najbliższego nam parku, jesteśmy pewni że znajdzie się przynajmniej dwóch biegaczy, choć z naszego doświadczenia wiemy, że ,,joggerzy” preferują głównie parki ze stawami, bądź jeziorem, które można okrążyć.


BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.