Deluxe Ski Jump – powrót legendy

Są takie legendarne dla niektórych rzeczy, miejsca jak kasyna oferujące poker online darmowe bonusy czy wydane lata temu gry komputerowe. Jedną z nich jest bez wątpienia Deluxe Ski Jump. Ta prosta gra o skokach narciarskich okazała się istnym fenomenem nad Wisłą. Teraz powraca w nowej odsłonie.

Kultowe DSJ

Wydana w 1999 roku gra Deluxe Ski Jump to tak naprawdę dzieło przypadku. Jussi Koskela, jej twórca, stworzył na szybko w wieku 19 lat grę, którą wysłał kilku swoim znajomym dzień przed wyruszeniem do wojska. Jednocześnie umieścił grę na kilku serwisach internetowych z oprogramowaniem. Była ona nieco dziełem przypadku, gdyż podczas eksperymentów z grafiką komputerową stworzony przez niego obiekt zaczął mu przypominać skocznię narciarską. Fin postanowił pójść tym tropem i stworzył grę opartą o prawa fizyki. Tak też powstało pierwsze Deluxe Ski Jump. Już po kilku tygodniach podczas pobytu autora gry w wojsku, okazała się ona ogromnym sukcesem. Choć posiadała archaiczną grafikę, to jednak można było ją odpalić na wielu starszych komputerach. Sterowanie skoczkiem odbywało się za pomocą myszki i do dziś gracze wspominają sytuację, kiedy podczas długich lotów brakowało im miejsca na biurku!

Niedługo potem wydane zostało Deluxe Ski Jump 2, które to właśnie osiągnęło status kultowy. Można w nią było grać za darmo, gdyż wszyscy zdobywali wersje wydane choćby przez Komputer Świat. W Polsce jej pojawienie się zbiegło w czasie z początkiem Małyszomanii. Każdy chciał skakać, a za pośrednictwem komputera mógł poczuć się jak nasz wielki skoczek. Dzięki temu gra ta obrosła legendą. Obecne w niej były głównie fikcyjne skocznie, często o nienaturalnych punktach K, jak choćby Australia K-240 czy też obiekt K-50 w Anglii! W 2004 roku pojawiła się 3. część gry, zaś w 2011 roku DSJ 4. Zmieniono tu grafikę, fizykę, skocznie, jak i dodano tryb gry multiplayer. Teraz nadchodzi najnowsza odsłona o nazwie Deluxe Ski Jump 4 1.7.0.

Czy warto grać w Deluxe Ski Jump 4 1.7.0?

Trzeba przyznać, że od ostatniej aktualizacji minęło dobrych kilka lat. Nowa odsłona DSJ to gra zupełnie inna niż oryginał. W jej opracowywaniu pomagał między innymi znany niemiecki skoczek Severin Freund, który jest wielkim fanem całej serii. Dzięki jego podpowiedziom zmieniono model lotu skoczka. Za nową wersję odpowiada studio Gorisek Bros, które tak naprawdę wskrzesiło serię. Zwiększyło ono liczbę dostępnych skoczni z 20 do blisko 100, jak i również dało graczom szansę na tworzenie własnych obiektów. Można dzięki temu wśród oficjalnych skoczni znaleźć takie, które mają punkt K na 15 czy nawet 400 metrze!

Najmniejszą skocznią ma być właśnie obiekt w Trzebnicy K-15. Grę można już teraz pobrać za darmo w wersji demonstracyjnej. Jej pełna wersja kosztuje niecałe 12 euro, zaś za kolejne 4 euro istnieje okazja do wykupienia 3-miesięcznego dostępu do rozgrywki online. Ciekawostką jest to, że zdaniem twórcy gry obecnie nawet aż 3/4 wszystkich graczy w Deluxe Ski Jump stanowią Polacy! Już teraz pojawia się wiele pozytywnych głosów z Polski od graczy, którzy wiele lat czekali na nową wersję. Z pewnością gra będzie cieszyć się dużym powodzeniem, zważywszy na fakt, że właśnie przed nami kolejny sezon Pucharu Świata, który ma rozpocząć się właśnie w Polsce.

Bukmacher

Bukmacher zawsze wie co gracze zakładów sportowych chcą oglądać i czytać, dlatego każdego niemal dni przygotowywane są poradniki i promocje dla graczy.

Zakłady Bukmacherskie

Back to top button